- Autor:
- Daniel Jędrysik
- Czas czytania:
- Publikacja:
- 4 grudnia 2019
- Aktualizacja:
- 31 marca 2022
- Kategorie:
Najtrudniej jest zacząć. Takim stwierdzeniem powinien zaczynać się każdy poradnik pisania bloga. W moim przypadku jest to szczególnie widoczne. Pomysł na bloga zrodził się w mojej głowie już jakiś czas temu. Później w okolicach lipca, mój kolega Wojciech Jakieła prowadził webinar z tworzenia własnego szablonu na WordPressie. Niestety z powodu małej ilości uczestników zarzucił on tę formę na korzyść pisania własnego bloga. Zainteresowany polecam sprawdzić jego stronę dostępną pod adresem wojciechjakiela.pl.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jeszcze na wakacjach pomyślałem, że to dobra okazja, by spróbować swoich sił zarówno w pisaniu autorskich treści jak i kodowaniu własnego szablonu.
Jak pomyślałem tak zrobiłem. Wykupiłem serwer, własną domenę i zacząłem projektować szablon. Schody zaczęły się, gdy miałem zacząć pracować nad tekstami. Pomysłów miałem co niemiara, ale gdy przychodził czas, by usiąść nad klawiaturą nagle brakowało motywacji. Stan ten utrzymywał się przez kilka miesięcy. Do tego na głowie miałem jeszcze kilka innych spraw i na pisanie bloga brakowało czasu.
Przyszły jednak długie jesienne wieczory i w końcu udało się zasiąść w spokoju do komputera.
O czym będzie blog?
Na blogu zasadniczo będę chciał się skupić na aspektach związanych z moją pracą zawodową, a więc pozycjonowaniem czy wykorzystaniem narzędzi płatnych i darmowych w działaniach SEO. Podzielę się również wiedzą z zakresu przygotowania raportów w Google Data Studio oraz przydatnymi sztuczkami w arkuszach Google.
Wpisy blogowe podzielone będą na kategorie:
- SEO - czyli ciekawostki branżowe, case studies, wykorzystanie narzędzi
- Programowanie - czyli moje doświadczenia z programowaniem i kodowaniem
- Google Spreadsheets - czyli sztuczki z wykorzystaniem arkuszy, ciekawe funkcje, przykłady zastosowań
- GSC (Google Search Console) - czyli opis darmowego narzędzia do monitorowania ruchu organicznego oraz sposoby jego wykorzystania w codziennej pracy
- GDS (Google Data Studio) - czyli tworzenie dynamicznych raportów oraz ciekawe templatki
- Offtopic - czyli to, co mnie nakręca i fascynuje poza SEO i kodowaniem
Oczywiście wraz z rozwojem bloga mogą pojawić się inne kategorie, które w mniejszym lub większym stopniu będą powiązane z już obecnymi.
Jak często pojawiać się będą wpisy?
Wszystko zależeć będzie od ilości wolnego czasu i zapału. Chciałbym, by miesięcznie ukazywały się co najmniej dwa posty. Z pewnością trafią się takie miesiące, gdzie tych wpisów będzie więcej lub mniej niż zakładłem. Będę starał się na bieżąco uzupełniać treści, by każdy mógł znaleźć coś interesującego.
Wpisy gościnne
Nie zamykam się na taką opcję. Jeżeli twój tekst wpisuje się w tematykę mojego bloga, jest unikalny i przynosi konkretną wiedzę, to jest duża szansa, że pojawi się on na mojej stronie. Wystarczy, że skontaktujesz się ze mną w jeden z podanych na stronie głównej sposobów i prześlesz tekst lub temat, na jaki chciałbyś/chciałabyś napisać.
Czy my się już gdzieś nie widzieliśmy?
Mogło się zdarzyć tak, że trafiliście na jedną z moich poprzednich witryn. Dość długo prowadziłem stronę “V kolumna” (znajdziesz ją jeszcze pod adresem: davo.5thcolumn.cba.pl), jednak z racji tego, że o pozycjonowaniu w tamtych czasach wiedziałem niewiele, strona zagubiła się w odmętach internetu. Z poziomu wyszukiwarki naprawdę trzeba się nagimnastykować, żeby na nią trafić.
Ciekawostka: Dokładnie 10 lat temu, 4 grudnia 2009 roku, ukazała się moja pierwsza strona.
“V kolumna” była dla mnie poligonem doświadczalnym jeżeli chodzi o naukę php, html, css i js. Wiele się nauczyłem kodując każdy element z osobna i do tej pory z tej wiedzy korzystam.
Innym moim projektem był Miniaturowy świat – przejście na WordPressa w darmowym wykonaniu jako subdomena wordpress.com. To tam zetknąłem się z systemem zarządzania treścią, który znacząco ułatwia prowadzenie bloga. Można wtedy skupić się na treściach, a nie wiecznym grzebaniu w kodzie. Mi osobiście kodowanie nie przeszkadza, jednak czasem za bardzo skupiam się na dopieszczeniu wyglądu strony czy funkcjonalności zamiast popracować trochę nad treścią.
W międzyczasie miałem jeszcze przystanek na bloggerze, ale niespecjalnie spodobała mi się ta platforma.
I tak oto jestem. U progu 2020 roku rozpoczynam publikację na moim autorskim blogu i liczę na to, że zamieszczane na nim treści będą dla Was wartościowe, a mnie samemu ich pisanie sprawi dużą przyjemność.
Od 2018 roku związany jestem z marketingiem internetowym. Specjalizuję się w optymalizacji stron internetowych i sklepów. Obecnie pełnię funkcję Marketing Managera w Agencji KS. Prywatnie jestem miłośnikiem fantastyki oraz zapalonym czytelnikiem.